Vodácký průvodce po zemích bývalé jugoslávských řekách obsahuje jen výběr několika
největších a nejhezčích toků ze zemí bývalé YU- Chorvatsko, Bosna, Srbsko ... U většiny řek je uvedena kilometráž jen informativní
a je nutný bližší průzkum. Některé řeky jsou v dnešní době stále více využívány energeticky a ztrácí pro vodáky
smysl - např. Neretva. Na některých řekách je důležitý také časový odhad pro jejich nepřístupnost, aby nedošlo k nočním sjezdům v obtížném úseku. Dále je
nutno přihlédnout k nebezpečí úrazů v oblastech postižených válkou - Kosovo, Černá hora, Srbsko, jistou opatrnost i v Chorvatsku a Bosně.
(nastražené miny, spadlé mosty a jiné překážky v řekách). Miny jsou velký, nebezpečím, jelikož i podél řek jich byla položeno mnoho tisíc. Je proto nutné chodit jen po vyšlapaných cestách od domorodců - speciálně to platí na Uně, Vrbasu a jiných řekách, kde byla frontová linie.
Vodáctví zde každopádně vyžaduje vlastní vozidlo a řidičské zkušenosti, neboť stav některých
silnic je strašný. Taky se tu vozidla kradou, takže to chce mít někoho, kdo by s ním přejel do cíle plavby. Rozhodně se nedoporučuje zanechávat je v odlehlých místech, nehledě na to, že hromadná doprava spojuje většinou jen větší města. V Bosně je novým jevem nepopsatelné znečištění krajiny odpadky. Řeky tekoucí v oblastech osídlených Srby či Chorvaty jsou na tom poněkud lépe, stále však pravděpodobně v celé Bosně nefunguje jediná čistička odpadních vod. Voda ovšem do jistého stupně znečištění stále vypadá klamně průzračně, jako všude v krasových oblastech. Realita se pozná podle zápachu či množství řas.
Omezení, která platí v některých zemích, jsou popsány zde.
Některé z následujících
informací pocházejí z knihy Řeky Jugoslávie vydaném "Klubem přátel Vodazníku".