Logo školy
Vodácká škola záchrany s. r. o.

Akreditovaný kurz Instruktor (Cvičitel) vodní turistiky nebo Instruktor raftingu

Rekvalifikační 150 hodinový kurz pro komerční vedení skupin do WWIII
 

O kurzu

 
Díky změně legislativy je kurzem Instruktor nazýván již jen rekvalifikační kurz, který měl dříve označení Cvičitel.
Kurz pro vodáky, kteří se chtějí vodáctvím živit nebo se alespoň příležitostně nechat najmout jako doprovod či jako průvodce pro půjčovny nebo cestovní kanceláře. Akreditovaný kurz Vám umožní po jeho úspěšném absolvování žádat o živnostenský list na Poskytování tělovýchovné a sportovní činnosti v oblasti vodní turistiky. Tato živnost je živností vázanou dle zákona č. 209/2001, takže bez příslušného oprávnění nemůžete v tomto oboru podnikat a ani vás nesmí žádná firma zaměstnat jako průvodce. Každá firma, která podniká v oboru vázaných živností, musí dle příslušných zákonů zaměstnávat pouze ty osoby, které jsou způsobilé pro výkon této činnosti. Kurz byl akreditován u MŠMT pod čj. 042/2015-50.
Osvědčení o absolvování kurzu se vydá až po úspěšném absolvování všech bloků, které jsou dělány modulově:
 1. Plavecké dovednosti a obecné znalosti vedoucího zájezdu
 2. Kurz vodní turistiky
 3. Záchrana z válce
 4. Záchrana na tekouci vodě
 5. Technika a taktika jízdy na WW (dle typu kurzu volba lodě)

Kromě prvního bloku se ostatní musí dělat postupně dle uvedeného pořadí.

V případě předložení zdravotnického průkazu nebo potvrzení o absolvování zdravotnického kurzu v rozsahu minimálně 20 hodin a ne staršího jak 2 roky, nebude nutné, abyste absolvovali první blok První pomoc a zdravověda

 

Program kurzu

 
viz. jednotlivé kurzy
Akreditovaný kurz Instruktor (Cvičitel) vodní turistiky nebo Instruktor raftingu
 

Kolik kurzů jsme uskutečnili

 
4 kurzů
44 proškolených vodáků
600 výukových hodin
na vodě
 

Určeno pro vodáky

 
 • kteří chtějí komerčně jezdit jako doprovod lodí při vodní turistice
 • kteří komerčně jezdí pro cestovní kancelář jako průvodce
 • kterým chtějí samostatně v této oblasti podnikat
 • zkušené
Akreditovaný kurz Instruktor (Cvičitel) vodní turistiky nebo Instruktor raftingu
 

Detail kurzu

 
 • Délka kurzu: celkem 150 vyučovacích (45 min.) hodin
 • Místo: teorie v Novém Městě nad Metují, sjezd řek Metuje, Úpa, Labe, plavecký bazén v Dobrušce ...
 • Vybavení: boty do vody (doporučujeme neoprénové ponožky v kombinaci s kotníkovými „plátěnkami“ nebo neoprénové kotníkové boty), dlouhý neoprén (více než vhodný – budeme provádět praktický výcvik a voda je opravdu studená), oblečení do vody (nejlépe vodoodpudivá úprava – nátělník, tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty), nepromokavá bunda, plovací vesta s bezpečnostním popruhem, helma (pokud vestu s bezpečnostním popruhem nebo helmu nemáte, rádi ji pro Vás zajistíme. Nutno nahlásit minimálně 14 dnů před začátkem kurzu - poplatek 20 Kč / den / ks. Možnost i zajištění ostatních věcí v omezeném množství). Dále psací potřeby (papír a tužka), náhradní oblečení na převlečení, přezůvky (do učebny).
 • Doporučené vybavení:
Akreditovaný kurz Instruktor (Cvičitel) vodní turistiky nebo Instruktor raftingu
 

Cena a termín

 
TermínUzávěrka přihlášekCenaPoznámka 

Kurz vodní turistikytermín viz. příslušný kurz  
Záchrana z válcetermín viz. příslušný kurz  
Obecné znalosti vedoucího zájezdutermín viz. příslušný kurz 
Záchrana na tekoucí vodětermín viz. příslušný kurz 
Technika a taktika jízdy na WWtermín viz. příslušný kurz 

 

Pro získání Osvědčení je nutno absolvovat všechny kurzy dle vstupních podmínek, jelikož rekvalifikační kurz musí mít 150 vyučovacích hodin. (Pozn. délka trvání je v nabídce u kurzů uváděna v běžných hodinách, ne tedy ve vyučovacích.)

 

Cíl kurzu

 
ovládat a bezpečně řídit minimálně dva druhy turistické lodě (kánoe, kajak), řídit kánoi nebo raft s nezkušenou posádkou, umět instruovat, organizovat a velet skupině lodí, zajistit sjezd řeky v rámci vodní turistiky, předcházet nebezpečným situacím a umět je i řešit, pokud nastanou.
 

Podmínky pro účast v kurzu

 
 1. Plavecké dovednosti a schopnosti (plavec je osoba, která uplave alespoň 200m libovolným plaveckým způsobem bez zastávek a pod vodou uplave alespoň 10m)
 2. prokázání znalosti ovládání raftu a alespoň jednoho typu lodě (K1, C1, C2) na úseku WW II, odborné znalosti na úrovni kurzu vodní turistiky
 3. Prohlášení, že za posledních 3 roky sjel účastník alespoň 100 km (pro Instruktora raftingu) nebo 70 km (pro Instruktora vodní turistiky) různých řek o obtížnosti WW II a výše s výčtem názvů řek a splouvaných úseků
 4. Čestné prohlášení o zdravotní způsobilosti účasti na tomto kurzu – Potvrzení o schopnosti absolvovat sportovně-vodácký kurz Instruktor vodní turistiky nebo raftingu (potvrzení ne starší jak 1 rok)
 5. Věk nad 18 let
 6. Ukončené středoškolské vzdělání.
Seznam sjetých úseků je nutno mít sebou při zahájení kurzu. Formuláře Vám budou zaslány s podrobnými pokyny 1 měsíc před zahájením kurzu.